Hachim Mastour Gözlem Raporu

Hachim Mastour'un gözlem raporunu Samed Pınarcı yazdı


Hachim Mastour 

Ön Oyuncu Tanımı ve Kişisel Bilgileri:

Uyruk:  Fas / İtalya

Doğum Tarihi/Yaş: 15.06.1998 (19)

Kulüp: Milan

Mevki:  On Numara – Sol Kanat – Sağ Kanat

Ayak: Sağ

Boy: 1,75 m

Güncel Piyasa Değeri (Transfermarkt): 250 bin Euro

Sözleşme Bitiş Tarihi: 30.06.2018

PROFİL VE KULÜP KARİYERİ:

Hachim Mastour, 15 Haziran 1998 yılında İtalya’nın Reggio Emilia kentinde Dünya’ya geldi. Futbola US Reggio Calcio takımında 6 yaşında başlayan Hachim, doğduğu kenti temsil eden bir diğer takım AC Reggiana 1919 altyapısında 2012 yılına kadar forma giydi. Bu dönemde İnter forması ile gençlik turnuvalarında 2 sene forma giymesine rağmen, İtalya Futbol Fedarasyonu’nun 14 yaş altı oyuncuların bölgesel değişimine izin vermemesi sebebiyle transferi gerçekleşmedi. Bu 2 senenin ardından başta İnter ve Milan olmak üzere Real Madrid, Barcelona, Manchester City ve Juventus gibi takımların gözlemcileri tarafından gözlemlenen genç yeteneğin, transfer savaşını ise 500 bin Euro bedel ile 18 yaş altı bir futbolcuya verilen en yüksek bedeli vererek İtalya rekorunu kıran Milan kazandı. Milan altyapısında harika bir başlangıç yapan Hachim, futbol dünyasının bir bölümü tarafından Faslı Messi; bir bölümü tarafından da Milan’ın CR7’si diye adlandırıldı. 2014 yılında 16 yaşında Filippo Inzaghi tarafından U-20 Kadrosuna dahil edildi. İlk kez 18 Mayıs 2014 yılında Massimiliano Allegri tarafından A takım kadrosuna giren Hachim, buna rağmen A takımda forma şansı bulamadı ve gençlik liginde forma giydi. 2015/16 sezonunda Malaga’ya kiralanmasına rağmen A takımda forma şansı bulamadı ve geçtiğimiz sezonda Hollanda’nın PEC Zwolle ekibinde kiralık olarak forma giydi. A takımda 6 U-21 Takımıyla da 9 maça çıkan Hachim 1 gol 1 asistlik kötü bir performans sergiledi. Geçtiğimiz sezonki verilerinin değerlendirilmesi yapıldığında başarısızlığının görüntüsü ortaya çıkıyor.

 

GÜÇLÜ YÖNLERİ: Teknik, Top Sürme, Top Hakimiyeti

Hachim, tekniği, top sürmesi ve top hakimiyeti anlamında kusursuza yakın bir oyuncu. Kimileri tarafından Faslı Messi kimileri tarafından da Milan’ın CR7’si diye potansiyeline vurgu yapılan genç yeteneğin, Messi gibi hiç yoktan pozisyon oluşturma yeteneği ve aniden hızlanışı onu alt kategorilerde savunulamaz bir isim yaptı. 2014 Yılında Red Bull’un dünya çapında yaptığı anket sonucunda En Yetenekli Genç Oyuncu seçilerek Neymar ile Freestyle Football Juggling Battle organizasyonunda boy gösterdi ki bu da onun yeteneklerinin ne kadar üst düzey olduğunu gösteriyor.

 

ZAYIF YÖNLERİ: Karar Verme, İstikrar, Dayanıklılık

Tekniği, top sürmesi ve top hakimiyeti üst düzey bir oyuncu olan Hachim ne yazık ki kendisinden beklenen o patlamayı bir türlü gösteremedi. Oyun içinde karar verme konusunda daima bir tereddüt yaşıyor ve bu da onu hataya sürüklüyor. Son vuruşlar ve bitirici paslar anlamında kendini mutlaka geliştirmesi gerekiyor ki yeteneğine yakışır bir bitiriş gerçekleştirsin. Mastour, Malaga ve Zwolle gibi oyun stiline uygun 2 takımda da forma giymemesi onun dayanıklılığının ve oyun zekasının gelişmesine engel olduğunu açık bir şekilde ortaya çıkıyor. Kiralık gittiği takımların ana kadrosunda sadece 6 karşılaşmaya çıkması onun için büyük bir handikap, oynadıkça gelişecek özelliklerin olduğunu düşünürsek bu anlamda kötü durumda. Fakat hala 19 yaşında olduğunu düşünürsek kariyeri açısından hiçbir şey bitmedi diyebiliriz.

HANGİ ROLDE VE SİSTEMDE KULLANILABİLİR:

Hachim’in şu an en acil ihtiyacı en az 1 sezon boyunca sürekli oynayacağı bir takıma gitmesi. Hachim’in rahat oynayacağı bir takım ve lig nasıl olmalı diye sorarsanız, öncelikle açık alan bulacağı ve yumuşak bir lig olması gerekiyor. Hollanda 1. Ve 2. Lig onun için favori gibi gözükebilir. Bunun yanında Belçika ve İsviçre Ligi de onun için ideal ligler olabilir. İkincil olarak hangi sistem ve takımda rahat eder derseniz; kanat veya on numara pozisyonunda oynadığında defansif katkı anlamında çok şey beklenmeyen, %80-85 oranında sadece hücumsal katkı istenilen bir takımda ve sistemde çok daha verimli olacaktır. 4-3-3’un ofansif biçiminin onun için en ideal formasyon olduğunu belirtmeliyim.

GELECEKTE ONU NELER BEKLİYOR?

Hachim Mastour’u gelecekte ne bekliyor? Geçtiğimiz sezon Zwolle’den döndüğünde Milan tarafından serbest bırakılacağı konuşulan Hachim’e bir şans daha verilince sezon öncesi kampta takıma katıldı. Bu kamp dönemi performansının ardından Hachim için sözleşmesinin yenilenip bir Portekiz kulübüne kiralanması veyahut satılıp geri alma maddesi konulması gibi seçenekler göz önüne gelirken kadroda tutulup A takım ve genç takım maçlarında şans
bulması gibi bir durumun da olduğu kesin. Süper Lig kulüplerimizin scout ekiplerinin radarına
girmeyen veyahut girdiyse bile belki de beğenilmeyen Hachim düşük bedeller ödenerek alınabilecek güzel bir deneme, güzel bir risk olabilir. Kariyeri açısından doğru hamleleri yaptığı anda gerçek potansiyeline ulaşıp dünya yıldızı olabilecek yetenekte olan Hachim’in artık bir karar vermesi gerekiyor.

Top Cambazı Mı Olacak Yoksa Büyük Bir Futbolcu Mu?

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hachim Mastour Gözlem Raporu

giriş yap

parola sıfırla

Back to
giriş yap