Gustavo Gomez Gözlem Raporu


Transfer döneminin en gündem isimlerinden biri, Gustavo Gomez. Hem Trabzonspor, hem de Fenerbahçe ile ismi anıldı ve anılmaya devam ediyor. İki takım da transferi bir an önce bitirmek istiyor. Biz de foobas Scouting Ekibi olarak Türkiye’ye gelme ihtimali kuvvetlenen Gustavo Gomez’in iyi ve kötü yönleriyle değerlendirilmesi gerektiğini düşündük. Buyrunuz efendim:

Gustavo Gomez

Doğum tarihi/Yaş: 6 May 1993 (24)
Uyruğu: Paraguay
Boyu: 1,85 m
Mevki: Stoper
Sözleşme bitiş tarihi: 30.06.2021
Milli oyuncu: Paraguay

Güçlü Yönleri (Hava Hakimiyeti, Müdahale Yeteneği, Fizik, Pozisyon Alma)

Gustavo Gomez, Paraguay’da oynanan tedirgin ve yumuşak futbola rağmen İtalyan futboluna kısa sürede adapte oldu ve rakiplerine müthiş bir fiziksel üstünlük kuruyor. Bir stopere göre ortalama sayılabilecek 1.85’lik boyuna rağmen, atletizmi sayesinde hava toplarında %72 gibi inanılması güç bir başarı oranı tutturmuş durumda. Gomez, atletizminin avantajını hem hücumda hem de savunmada çok iyi kullanıyor. Sıçrama yeteneğinin dışında hava topuna çok güçlü çıkıyor, asla dağılmıyor. Çoğu zaman fiziksel olarak yıpratarak rakiplerinin zıplamasına dahi engel oluyor. Maçın belli bir süresinden sonra da rakipleri onun olduğu bölgeye hava topu yollamamaya özen gösteriyorlar. Hücumda, kornerlerde ve duran toplarda tehlike yaratabiliyor. Sert ve etkili kafa vuruşları var. Savunmada yaptığı kafa vuruşlarını da riskli bölgeden uzağa başarıyla gerçekleştirebiliyor.

Gomez, havadaki başarısını yerde de tekrarlıyor ve yüksek istatistiklerini oraya da taşımayı başarıyor. İkili mücadelelerde başarı oranı %68. Maç başına ortalama 14 kez ikili mücadeleye girip 9’unu kazanıyor. Paraguaylı oyuncu, omuz omuza mücadelelerde geçilmesi çok güç bir oyuncu. Rakip takımlar için tam bir duvar. Savunmada nerede durması gerektiğini çok iyi biliyor. Pozisyon alma özelliği ise üst düzey. Çok iyi savunma sezgileri var. Çevre kontrolünü üst düzey bir biçimde yapıyor ve topun ne zaman nereye gidebileceğini seziyor. Oyunu okuması yaşının çok üstünde. Özellikle savunmada genç oyuncuların hatalarına çok alışkınız. Teknik direktörlerin de gençlere en güvenmediği pozisyon genellikle stoperdir. Fakat Gomez, bu sezon sık sık oynamaya başlamasına rağmen bireysel hatadan hiç gol yedirmedi. Konsantrasyonunu maç içinde hemen hemen hiç kaybetmiyor. Mental olarak da çok güçlü bir oyuncu görünümü çiziyor. Savunmada genellikle libero pozsiyonunsa beklemeyi tercih ediyor ve savunma arkasına atılan topları taca ya da ileriye uzun oynayarak tehlike bölgesinden uzaklaştırıyor. Markaj özelliği de iyi seviyede. Ceza sahasında rakiplerine yakın oynayarak fiziğiyle durumlarını bozuyor, fazla topla buluşma şansı vermiyor.

Gomez, riske girmeyi seven bir oyuncu değil. Artılarının ve eksilerinin farkında, kendini bilerek oynuyor. Basit paslar yapmayı tercih ediyor. Maç başına 51 pas yapıyor. Bunların 44’ünde isabet sağlıyor. %86’lık pas başarı oranı onun gerektiğinde pas istasyonu olabileceğinin de bir göstergesi. Genellikle takımın defansif orta sahası veya bekleriyle paslaştığını da belirtmekte fayda var. Agresif bir oyun tarzı var fakat bu sertliği rakibe değil topa yapıyor. Kayarak müdahale konusunda özel bir yeteneği var. İki ayağıyla da kayarak müdahale yapabiliyor. Yaptığı müdahalelerde de %65 gibi pek de fena olmayan bir başarı yüzdesi var. Bir savunmacıda istenilen cesarete de fazlasıyla sahip. Vücudunu sakınmıyor. Şutların önüne kendini atmaktan çekinmiyor.

Zayıf Yanları ( Hızlanma, Topu Oyuna Sokma)

Gomez, hiç de hantal bir stoper değil. Hatta fiziğine göre oldukça çevik sayılabilecek bir oyuncu. Fakat Arjantin’de oynarken sırıtmayan hızı Serie A’da nispeten sorun çıkartmıştı. Açık alanda yakalandığında dahi gerekli müdahaleleri yapabilme özelliği var ve belini çabuk döndürebiliyor. Fakat uzun mesafeli koşularda hızlı oyuncular karşısında zorlanabiliyor. Bu konuda Fenerbahçe’de mutlaka özel antremanlar yapması gerekli.

Bir başka sıkıntılı özelliği de tekniği. Topu oyuna sokan bir stoper değil. Topu alıp dribbling yapabilen bir tarzı hiç yok. Yanında ayağı iyi olan, yerden iyi bir stoperle oynaması, kendi özelliklerini de daha iyi göstermesini sağlayacaktır. Uzun top atma özelliği de çok kısıtlı. Sol ayağına da pek güvenmiyor fakat genellikle sol stoperde görev yaptığı için topu sağ ayağına alana kadar gereksiz vakit kaybediyor. Gelişigüzel uzun topları çok tercih etmese de zaman zaman deniyor. İsabetsiz paslarının çoğu da bu şekilde gerçekleşiyor.

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gustavo Gomez Gözlem Raporu

giriş yap

parola sıfırla

Back to
giriş yap