Galatasaray’a Yerli Modric (Gözlem Raporu)


Galatasaray, alt yapıdan yetişen 19 yaşındaki orta saha futbolcusu Celil Yüksel ile resmi sözleşme imzaladı. Celil bu sezonki performansı ile dikkatleri üzerine çeken isim olmuştu.

Doğum tarihi/Yaş: 1 Oca 1998 (19)
Uyruğu: TürkiyeTürkiye
Mevki: Önlibero

Güçlü Yönleri (Top Çalma, Agresiflik, Dribbling, Hız, Uzun Pas, Çok Yönlü, Güç, Önsezi, Hırs, Azim)

Celil’i ön plana çıkaran en önemli özelliği top çalma becerisi. Yüksek konsantrasyonu ve güçlü sezgileri müdahale başarısındaki sırrı gösteriyor. Emre Belözoğlu’nu andıran şok presleri seviyor. Rakiplerini iyi takip ediyor ve doğru zamanda hamle yaparak topu söküp alıyor. Özellikle kayarak müdahaleleri çok başarılı. İstatistiklere baktığımızda maç başına 6 top çalma girişiminin 4’ünde başarı sağladığını görüyoruz. İkili mücadelede ilk anda topu kazanamasa dahi pes etmiyor ve rakibini kovalamaya devam ediyor. Hırslı, azimli ve agresif oyunu onu taraftarlar arasında özel kılıyor ve özellikle iç sahada seyirciyi ateşleyici güç oluyor.

Orta sahada sağladığı sertlik ve agresifliğin yanı sıra dribbling yeteneğiyle de dikkat çekiyor. Önündeki alanı kullanmaktan çekinmiyor. Hızı ve çevikliği sayesinde rakiplerinden birer birer sıyrılabiliyor. Maç başına 2.7 dribbling girişimi olduğunu ve bu girişimlerin %80’inde başarı sağladığını görüyoruz. Bir ön libero için çok değerli bir sayı ve başarı oranı olduğunu söyleyebiliriz. Patlayıcılığı yüksek bir oyuncu olan Celil, top ayağındayken maksimum hızına çabuk ulaşıyor ve önündeki alanı kısa sürede katediyor. Bu yetenekleri sık sık faulle durdurulmasına sebep oluyor. Maç başı 3 kez faule maruz kalıyor ve bu sayının bir ön libero için gereğinden fazla olduğunu söyleyebiliriz. Topsuz oyunda da hızını iyi kullanıyor. Önde kaldığında ve takım halinde eksik yakalandıklarında müthiş bir deparla bir anda rakibi karşılayacak duruma gelebiliyor.

Celil, ince işlere çok fazla girişmese de zaman zaman denediği kilit paslarla etkili oluyor. Oyun zekası, çabukluğu ve önsezi yeteneğiyle seri oynayabiliyor. Orta sahada iç oyuncusu olarak oynadığında kanatlara açılarak top alıyor ve oyun kurulumuna yardımcı oluyor. Tek veya çift ön liberodan biri olarak görevlendirildiğinde ise stoperlerin arasına girip beklerin daha özgür bir şekilde hücuma katılmalarını sağlıyor. Milimetrik uzun paslar atabiliyor. Oyunun yönünü değiştiriyor veya diyagonal uzun paslarla takımını rakip yarı alana taşıyor. Bu konuda gerçekten çok başarılı. Yerden oynadığında da dikine oynamaya özen gösteriyor. İstatistiklere baktığımızda ortalama %88 pas başarı oranını görüyoruz ve dikine oynamaya özen göstermesi bu sayıyı fazlasıyla değerli kılıyor.

Savunma meziyetlerinin yanına dribbling, pas yeteneği ve hızı da eklenince teknik adamların takımında mutlaka istediği bir joker haline geliyor. Geçmişte sağ bekte ve sağ kanatta da görev verildi. Bunun yanında pozisyon bilgisini geliştirmesi halinde üçlü savunmanın sağında veya yine üçlü savunma sistemlerinde kanadı tek başına kullanabileceği bir düzende değerlendirilebilir.

Celil’in 1.73 m boyu fizik olarak zafiyet oluştursa da güçlü ve dayanıklı bir oyuncu. İkili mücadelelerde çoğunlukla başarılı oluyor ve sağlam kalıyor. Hava toplarına iyi yükselerek boy zaafını minimum düzeye indirgediğini söyleyebiliriz. Yine istatistiklere bakarsak, ikili mücadelelerde ve hava mücadelelerinde sırasıyla %60 ve %58 oranında başarı sağlıyor. Bu yüzdelerin Serie B düzeyinde olduğunu da unutmamak gerekiyor. Fiziksel gelişimini sürdürmesi, üst seviyelerde boy göstermesi ve oyununu kolaylaştırması adına çok önemli.

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Galatasaray’a Yerli Modric (Gözlem Raporu)

giriş yap

parola sıfırla

Back to
giriş yap