Fenerbahçe’nin Rakibi FK VARDAR’ın Analizi

Fenerbahçe'nin UEFA Avrupa Ligi Play-Off rakibi FK Vardar'ın analizini Fırat Soğuk yazdı


Makedonya’nın başkenti Üsküp’ün takımı olan FK Vardar, ülkenin en popüler futbol kulübü konumunda bulunuyor. Makedonya Ligi’nde son sezonu şampiyon tamamlayan takım, bu yıl Avrupa Ligi’ndeki temsilcilerimizden Fenerbahçe’yle eşleşti. Makedonya temsilcisinin teknik direktörü Goce Sedlovski, ligimizde Diyarbakırspor formasını giymiş bir isim olarak karşımıza çıkıyor. Buraya gelene kadar Malmö’yü eleyen FK Vardar, Kopenhag’a ise elenerek Şampiyonlar Ligi’nden Avrupa Ligi’ne geriledi.

Kadro  

FK Vardar’ın kadrosunda, Türk futbolseverlerin aşina olduğu bir isim mevcut değil. Takımın en önemli oyuncuları Boban Nikolov, Juan Felipe Alves, Jonathan Balotelli ve Tigran Barseghyan olarak sıralanabilir. Özellikle yazın U21 Avrupa Şampiyonası’nda Makedonya forması giyen ve Şampiyonlar Ligi Elemeleri dolayısıyla da sezonu erken açan Nikolov’a dikkat etmek gerekir. Genç orta saha oyuncusu, oynadığı son 4 resmi müsabakada 3 gol kaydetti. Fırsat verildiğinde orta sahayı domine edebilecek teknik kapasitedeki oyuncunun en büyük zaafı ise fiziksel ve mental olarak çok kırılgan yapısı. İkinci devrelerde yaşadığı ciddi düşüşleri, Fenerbahçe orta alanda avantaja çevirebilir.

Felipe ise oyun kurucu rolüyle birlikte sıkça ara paslar atan ve aynı zamanda ara paslar almayı seven bir oyuncu profilinde. Paslarında oldukça başarılı bir görüntü çizen oyuncu, isabet olarak ortalama %87 ‘yi yakalamış durumda bulunuyor.

Jonathan Balotelli’ye bakacak olursak Türkiye seviyesinin oldukça altında bir oyuncu; ancak boş alan bırakıldığında yüksek hızıyla savunmayı zorlayarak gol pozisyonu üretebilen bir isim. Bu sebeple kendisini hafife almadan normal markaj altında tutmak, onun elini kolunu bağlayacaktır.

Barseghyan, oldukça hareketli ve enerjik bir kanat oyuncusu diyebiliriz. Topla oynamayı oldukça seviyor ve bu sebeple zaman zaman fazlaca top kaybı yaparak atakları boşa harcıyor. Hücum kapasitesi sınırlı olan oyuncu, çeşitli atak hücumları üretemese de kaleyi karşıdan gören açılarda boşluk bulduğu takdirde cezayı kesebiliyor.

Bu oyuncuların yanı sıra hücum hattını tamamlayan diğer oyuncu Dejan Blazevski, savunma katkısı yüksek olan bir isim ve bu nedenle diğer hücumculardan biraz daha ayrılıyor. Kaleyi yoklamayı seven 9 numaralı oyuncu, boşluk bulduğunda mesafe tanınmadan attığı şutlarla dikkat çekiyor. Bu açıdan önü boş bırakılmaması gereken isimlerin başında geliyor.

Diziliş

FK Vardar takımı, son zamanlarda sıkça 4-2-3-1 dizilişiyle sahaya çıkıyor. Akan oyunda rahatça geçişkenlik sağlayabilen takım, 4-5-1 ve 4-1-2-2-1 dizilişlerine aktarma yapabiliyor. Bu geçişlerdeki en kilit oyuncu Stefan Spirovski. Ülkesi Makedonya adına milli takımda da yer alan orta saha, defansif bölgede tek adam olarak orta alan ve defans arasındaki bağlantıyı sağlayabiliyor. Bu geçişlere izin vermemek adına Fenerbahçe’nin orta sahanın ofans bölgesinde sağlayacağı etkinlik oldukça önemli. FK Vardar’ın bu şekilde oyun dengesi bozulursa, çözülme ve tur da erkenden gelebilir.

Oyun Yapısı

FK Vardar deyince karşımıza ilk sırada pas oyunu çıkıyor. Kaleciden başlayarak gerideki her oyuncu, oyun kurmaya başlıyor. Yüksek tempoda devamlı bir şekilde pas yapan takım, ilginç bir strateji izliyor.

Orta alanda önemli bir bölümü rakip takıma boş bırakan Makedonlar, rakip takım bu boş alanda topu alınca harekete geçiyorlar.

Üst tarafta görüldüğü gibi bırakılan büyük boşlukta önce rakip oyuncuya fırsat tanınıyor. Ardından orta alan ve hücumdaki 3 oyuncu, defans oyuncularıyla birlikte “çember taktiği”ni uygulamak için geriye koşmaya başlıyorlar. Bırakılan boş alanda yer alan Kopenhag’lı oyuncu ise hücum etmeye çalışıyor.

Bir tuzak olan bu boşluk, sonrasında rakip oyuncuların etrafını saran orta saha ve hücum hattının bozgunuyla son buluyor. Özellikle 1 numaralı oyuncunun ne kadar mesafe kat ettiği, FK Vardar’ın orta saha oyununu özetler nitelikte. Turan taktiğine benzer bu “çember taktiği”, rakip takımları afallatarak FK Vardar’ın oyundaki etkinliğini artırması şeklinde gerçekleşiyor. Bu şekilde rakibini istediği şekilde yönlendiren takım, maçın kontrolünü tamamen elinde tutuyor.

Pas oyunundaki kilit noktalardan biri de gereksiz pas yapmamak. Makedonya takımının en büyük hücum anlayışı, doğrudan kaleye gitmek şeklinde vücut buluyor. Bu şekilde yerleşmiş savunmalarda dahi çok rahat açık bulan takımda, goller de peşi sıra geliyor. Hücumcuların uyguladığı taktik oldukça basit: Rakip stoperlere yaklaşmayarak boş kalmak. Bunun yanı sıra ara paslar ve şutlar dışında yerleşmiş bir hücum planı yok. Topun kanat oyuncularına gönderilmesi ve ardından pozisyon kovalamak şeklinde ilerleyen hücumlar, kaliteden oldukça uzaktalar.

Savunmaya bakacak olursak stoperlerin oldukça kaliteli oyuncular olduğunu belirtmek gerekiyor. Evgen Novak ve Boban Grncarov gladyatör yapılı ve ayaklarını iyi kullanan oyuncular. Novak’ın 1.87 boyu, %90 başarılı pası, ikili mücadele ve hava mücadelelerinde de oldukça yüksek başarısı var. Çok benzer istatistikler 1.92 boyundaki Grncarov için de mevcut: %90 pas başarısı ve Novak’tan da yüksek ikili mücadele ve hava topu kazanma yüzdesi.

Bek oyuncuları ise kalite olarak daha düşük konumda bulunuyorlar. Sol bek Besir Demiri, hücum yönü zayıf bir isim ve o kanattan yeteri hücum katkısı veremiyor. Sağ bek Hambardzumyan ise önünde oynayan vatandaşı Barseghyan’la iyi anlaşsa da iyi bir bek oyuncusu izlenimi vermiyor.

Kaleci Filip Gacevski, yan toplardaki üstünlüğüyle öne çıkıyor. Karşı karşıya pozisyonlarda iyi bir performans sergileyen Gacevski, sert şutlarda ise zorlanan bir kaleci. Bu sebeple kaleyi sıkça denemek, onu rahatsız edecektir.

Fenerbahçe, FK Vardar’a Karşı Nasıl Oynamalı?

Fenerbahçe, rakibine karşı ilk olarak topa hakim olarak sabırlı bir şekilde hücum etmeli. Temsilcimiz, bu şekilde FK Vardar’ın pas oyunu ve hızlı hücum kombinasyonunu bozarak turu elinde tutmalı. Sol bek Demiri’nin eksik hücum katkısı ve o bölgede oluşacak boşluğu Nabil Dirar ile fırsata çevirmek, skor tabelasını değiştirecek hamle olabilir. Aynı zamanda Hasan Ali ve Şener (Isla), rakibin kanat oyuncularına şut atılacak açı vermemeli. Orta alanda ise Nikolov tehlikesi savuşturulabilirse rakibin gardı tamamen düşecektir.

FK Vardar’ın ilk dakikalardan itibaren orta alanda vereceği geniş boşluğa aldanmadan gerekli hamleleri yapmak da bir o kadar önemli. Eğer maçın akışı, Makedonların isteğine göre gerçekleşirse “çember taktiği” ve maçın karşı dominasyonuyla karşılaşmak hiç de zor değil.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fenerbahçe’nin Rakibi FK VARDAR’ın Analizi

giriş yap

parola sıfırla

Back to
giriş yap