Fenerbahçe’de Neler Oluyor?


Biraz Mazi

Nerden başlamalı ya da kimden başlamalı gerçekten bilmiyorum. Fenerbahçe’ nin şuanda bulunduğu durumu ele almak için biraz eskiye gitmek gerekiyor. Fenerbahçe’ nin son şampiyonluğu, 2013-2014 sezonunda Ersun Yanal takımın başındayken gelmişti.O sezon 4-2-3-1 sisteminin en net hissedildiği sezonlardan biriydi. Kuyt sağda, Sow solda ve Emenike ya da Webo santraforda görev yapıyordu. Emre Belözoğlu’ nun oyun kurucu olarak oynadığı ve zaman zaman 4-3-3′ e geçen sistemden bahsediyorum. O sezonda Sow 15, Emenike 12, Kuyt 10, Webo 9, Emre ise 6 gol kaydetti.

Biraz daha öncesinde ise yine Aykut Kocaman var: 2010-2011 şampiyonluğu. Şaibe tartışmaları bir yana dursun. Sistem yine 4-2-3-1. Alex’in gol krallığı, Mamadou Niang’dan 15, Semih Şentürk’ten 10 gol ve yedekte La Liga gol kralı…

alex de souza ile ilgili görsel sonucu

 

Mevcut Durum

Öncelikle Fenerbahçe’ nin yaptığı transferler taraftarları ne kadar mutlu etse de doğru transferler olmadığı açıkça görünüyordu. Bunun nedeni ise transferin yapılış nedenini iyi kavrayamayan Fenerbahçe yönetimiydi. Futbolun bir endüstri olduğunu biliyoruz. Bu noktada kulüpler de şirket olarak ilk hedefleri kâr elde etmektir. Bu sebepledir ki Arsenal, yıllardır Arsène Wenger ile yola devam ediyor. Mayıs ayında açıklanan sayılara göre Fenerbahçe, son dönemde 146 milyon TL zarar etti. Bu kadar zarar eden bir şirket, nasıl ayakta kalabilir? Finansal Fair Play uygulamasına takıldıkça işler daha da zorlaşıyor; ancak yanlışlar yapılmaya devam ediliyor.

Mathieu Valbuena, Roberto Soldado, Carlos Kameni, Nabil Dirar gibi 30 yaş üstü yıldızlarla sözleşmeler imzalandı. Bu transferler için kasadan 10 milyon € çıktı. Kjaer’ in satışı ise 12,5 milyon €’ ya yapıldı. Buradaki problem ise bu oyuncularla imzalanan 2 ve 3 yıllık sözleşmeler ve sonrası. 32 yaşındaki Soldado’ yu ele alalım. 2019′ a kadar geçerli 2 yıllık sözleşmesi var, 5 milyon € bonservis ödendi ve yıllık ücreti ise 3,5 milyon €; oyuncunun toplam maliyeti 12 milyon €. Ayrıca kulübün ödediği imza parasını da bilmiyoruz. Bir sezon tamamladıktan sonra Ocak ayında istediği her kulübe imza atabilir. Kısacası bu oyuncudan satış gibi bir gelir hem yaşı hem de kontratı dolayısıyla beklenemez. Benzer durum, diğer oyuncular için de geçerli. Kaba bir hesaplamayla bu sezon yapılan transferlerin toplam faturası 70 milyon €’ yu buluyor.

Yine de sezon başlangıcı olan hazırlık maçlarından itibaren yalnızca 2 galibiyet (Cagliari ve Sturm Graz) alınabilmesi, takımın durumunun hiç iyi olmadığına işaret ediyor.

Eldekilerle Ne Yapılabilir?

Öncelikle Aykut Kocaman, daha önce şampiyonluğa ulaştığı 4-2-3-1′ den vazgeçerek başka yollar aramalı.  İlerde tek forvet olarak etkinlik sağlayamayan ve kolayca kırılan Van Persie ve henüz hazır olmayan ve formsuz Soldado ile bu taktiği yürütmek imkansız.

Fenerbahçe’ nin en etkili oyuncusu Valbuena ise sol kanatta kaleden uzaklaştırılarak oynatılınca skora yeterli katkıyı veremiyor. Fransa Milli Takımı, Lyon ve Marsilya’ daki gibi arkasında orta sahayı toparlayacak bir ekip bulamayan Fransız oyuncunun bu şartlarda oyun kurucu pozisyonunda, kaleye daha doğrudan yaklaşabileceği bir yerde değerlendirilmesi daha mantıklı olur.

Nabil Dirar’ ın oldukça kuvvetli bir oyuncu olmasının yanı sıra benzer profildeki Nani kadar dikine bir futbol oynadığını söyleyemeyiz. Bu şartlarda kanat oyuncusu katkısı ve nokta santrafor üzerinden kurulu bir sistemde iyi performans verememesi oldukça doğal.  Bu noktada Dirar’ ın arkasından gelen bek oyuncusunun çok katkı vermesi ve yardımlaşmayı sevmesi gerekiyor.

Tam bu noktada Isla yerine Şener’ den bahsedebiliriz. Şener;  hırsı, sürati ve takım oyunu dolayısıyla Dirar ile rahatça uyum sağlayacaktır.

Mauricio Isla’ ya bakacak olursak uyum sürecini atlatamadığı ve fiziksel olarak biraz aşağıda olduğu açıkça görünüyor. Orta alandaki problemi de göz önüne alırsak Isla’ nın bir süre orta alandaki defansif sıkıntı ve bloklar arasındaki bağlantı eksikliğini gidermek için denemesi yararlı olabilir. Kariyerinde birçok kez o mevkide görev yapması da oyuncuyu orada ilk tercih haline getirebilir. Ayrıca savunma yapmayı bilmesi sayesinde 3′ lü savunmada hem sağa hem de sola joker gibi yardımda bulunabilir.

Orta alanda Mehmet Topal – Josef – Ozan Tufan üçlüsünden taraftarların sıkıldığını ve artık bu oyuncuların yüzlerinin eskidiğini görebiliyoruz. Isla ile defansif tarafı güvenceye aldıktan sonra Mehmet Ekici- Giuliano gibi ofansif tercihler yapılabilir ya da teknik adamlık dehası gösterilerek Guiliano sol kanatta denenebilir. Bunun sebebi de Brezilyalı oyuncunun diğer transferlerin aksine oldukça doğru bir seçim olması. Bu noktada orta alanda çok sayıda kreatif oyuncunun olması, teknik açıdan Fenerbahçe’ yi rakiplerinin önüne geçirecektir.

Savunmada 3’lü bir tandeme geçiş ya da başka tercihler yapılabilir; çünkü 4′ lü savunma oldukça klasik ve Vardar teknik direktörü Cedomir Janevski 2 haftada bunu çözdüklerini göstermişti. Bu bağlamda Chelsea takımında sağ bek Azpilicueta’ nın savunmaya devşirilmesi gibi bir hamle yararlı olabilir: Skrtel- Neudstadter – Şener. Şener’ in yapacağı asimetrik hücum katkısı, Dirar’ ın çok işine geleceği gibi savunmada bir aksaklığa da yol açmayacaktır. Kısaca benim önerim detaylı bir 3-1-3-3 sistemi denemesi yapmak, aksi takdirde 4-2-3-1 taktiğinin Vardar gibi takımlara diş geçirememesi durumu devam edecektir.

Burada Aykut Kocaman’ ın deneyebileceği birçok diziliş var; ancak günümüz futbolunda dikkat edilmesi gereken belki de en önemli nokta geçiş oyunları olduğu için bu konuya eğilmesi gerekiyor. Şu anda Süper Lig’ de lider Galatasaray’ ın en golcü iki oyuncusu Tolga Ciğerci ve Bafetimbi Gomis ise burada geçiş oyunları devrede demektir. Tolga gibi bir orta saha oyuncusunun 3 haftada 4 gol atması başka türlü nasıl açıklanabilir?

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fenerbahçe’de Neler Oluyor?

giriş yap

parola sıfırla

Back to
giriş yap