Feghouli Gözlem Raporu

Galatasaray'ın yeni transferi Sofiane Feghouli'yi scout uzmanımız Nihat Kasap değerlendirdi.


Sofiane Feghouli

Doğum Tarihi: 26.12.1989 (27)

Mevki: Sağ Kanat

Ülkesi: Cezayir

Değeri: 12 milyon €

Güçlü Yönleri (Dribbling, Top Tekniği, Hız, Çabukluk, Şut, Kontratak)

İlk olarak Feghouli’nin göze hoş gelen ve heyecan veren futboluna dair en özel detayın, önemli yetenekleri sayesinde yaptığı işleri basitmiş gibi hissettirebilmesi olduğunu belirtebiliriz. Söz konusu yeteneklerinin ilki, onu özel kılan meziyetlerinin de başında gelen adam eksiltme başarısı. Tecrübeli futbolcunun rakip futbolcuları yıpratan ve hemen her seferinde taraftarları heyecanlandıran dribblinglerine Premier Lig gibi zorlu bir arenada maç başı ortalama 7 defa tanıklık ediyoruz ve %67’lik bir başarı yakaladığını görüyoruz. İki ayağını da muhteşem kullanan bir kanat olmasının avantajını son derece iyi kullanan Feghouli, hem çizgiye inebilen hem de içeri katedip tehlike yaratabilen bir isim.

Bahsettiğimiz çalım yeteneği, dar alanlardan çok iyi çıkabilmesi, takımının duran toplarını kullanması ve adeta topu ayağına yapıştırması gibi özellikleri de yüksek top tekniğinin birer getirisi. Ayrıca maçın büyük bölümünü 3. bölgede geçiren bir futbolcu olarak maç başı 48 pas girişimindeki %75’lik ve 5.8’lik orta denemesindeki %55’e yakın başarısı hiç de fena sayılmaz.

27 yaşındaki yıldız oyuncunun bir diğer artısı da çok çabuk ve hızlı olması. Özellikle hayli çabuk ayaklara sahip olması dar alanlardan çıkabilmesine ve adam eksiltebilmesine yardımcı oluyor. Hızlı olmasının yanında kuvvetli olması da dribblinglerdeki başarısını arttırıyor. Etkili adam eksiltme yeteneğine gücü ve çabuk ayakları da eklenince Feghouli, durdurulması güç bir oyuncu haline geliyor.

Feghouli’nin güçlü yönlerini incelerken etkili şutlarından ve bitiriciliğinden de bahsetmek gerekiyor. Başarılı kanat oyuncusu, içe katettiği dribblinglerini son derece etkili şutlarla bitirebiliyor. Maç başı 2.9 şut denemesinde sağladığı %54’lük başarıyı özel kılan nokta ise, söz konusu istatistiğini son zamanlarda giderek yükseltiyor olması.

Feghouli’nin tüm bu özelliklerini en iyi kullandığı anlar ise takımının kontratak organizasyonları. Rakibinin defansta eksik kaldığı anlarda topla çok iyi mesafe kateden, uzun paslarla asist kovalayan, etkili şutlarla gol arayan bir futbolcu.

Zayıf Yanları (Savunma katkısı)

Kendini hem İspanya hem de İngiltere macerasında başarılı olarak kanıtlayan Feghouli, hücumsal açıdan kusursuz bir futbolcu olmasına karşın takım savunmalarına yeterli katkıyı verememesi belki de onu kariyerinde A+ klasman takımlarda değil de B- klasman takımlarda oynamak zorunda bıraktı diyebiliriz. Zira Feghouli, sete set savunmalarda çabuk geçiliyor ve önemli noktalarda kontra atak beklentisiyle topa hamle için ilk davranan olmamayı tercih ediyor. Bu hücum açısından bazen Feghouli’ye çok geniş alanlar sağlarken, kimi zaman da önemli savunma zaafiyetlerine sebep olabiliyor.

Sonuç olarak; Feghouli bu sezonun en verimli transferi olma potansiyelini kuvvetle muhtemel olarak sahipken, savunma konusunda Mariano’ya çok iş düşebilir gibi gözüküyor.

Daha fazlası için Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Defansif katkısı konusuna katılmıyorum, 8 numara bile oynayailen adam defansı bilir, o komple bir kanat oyuncusu

Feghouli Gözlem Raporu

giriş yap

parola sıfırla

Back to
giriş yap