Domagoj Vida Gözlem Raporu


Bütün yaz gündemi çalkalayan ve Beşiktaş’a gelmesi yalnızca imzaya kalan Domagoj Vida için foobas scouting ekibi olarak bir gözlem raporu hazırlamak ve sizlere oyuncuyu tüm detaylarıyla tanıtmak, “Beşiktaş’a faydalı olur mu?” ya da “En belirgin özellikleri neler?” gibi sorularınızı cevaplandırmak istedik.

Domagoj Vida

Doğum tarihi/Yaş: 29 Nis 1989 (28)
Uyruğu: Hırvatistan
Boyu: 1,84 m
Mevki: Stoper
Sözleşme bitiş tarihi: 31.12.2017
Milli Takım: Hırvatistan

Güçlü Yönleri (agresiflik, topla İlişkisi, hava topları, hamle becerisi, konsantrasyon)

Stoper dendiği zaman akla ilk olarak hava hakimiyeti, pozisyon bilgisi, hamle becerisi, zamanlama gibi meziyetler gelir. Bunlar iyi bir savunma oyuncusunun olmazsa olmazlarındandır. Vida’nın sahadayken gözleri üzerine çevirmesini sağlayan en önemli özellikleri ise fizik yapısı ve hamle becerisi. 1.84 m boyundaki tecrübeli stoperin, kafa toplarına hakimiyeti ve güçlü fiziği de onu diğerlerinden ayıran çok önemli bir özellik.

Temel savunma bilgi ve becerileri değerlendirildiğinde tecrübeli Hırvat, Beşiktaş’ın savunma dörtlüsünde Pepe’nin yanında tamamlayıcı bir stoper olabilir gibi gözüküyor. Ancak bu iki oyuncu birbiriyle iyi geçinemeyip, maç esnasında birbirini frenleyecek mekanizmayı oluşturamazlarsa Beşiktaş’ı bol kartlı bir sezon bekliyor olabilir. Zira Vida, çok agresif bir stoper. Bunun rakip forvetler için caydırıcı etkisi olduğu kadar kendi takımı için de risk teşkil eden bir tarafı da var. Şenol Güneş’in sağlayacağı otorite ve disiplin, bir dönem alkol bağımlısı olan Vida’yı yola getirebilecek mi hep birlikte göreceğiz.

Agresifliğinin yanında topu almak için yaptığı direkt hamlelerde de oldukça başarılı olan Vida, %73 gibi stoperler için oldukça iyi olan bir hamle başarısı oranına sahip. Müdahaleler konusuda zaman hataları yapmayan, gereksiz sertliklerden de “çoğunlukla” kaçınan ve sezgileri son derece kuvvetli olan oyuncu sezon boyunca çıktığı 27 maçta yalnızca 2 kez sarı kart görmüş durumda.

1.84 m boyundaki oyuncu hava toplarında %63’lük başarı oranına sahip. Bu oran stoperler için oldukça iyi bir oran olmasının yanında bu kadar genç bir oyuncunun fiziksel olarak yıpratıcı olan bir ligde ve Almanya’nın tecrübeli isimlerine karşı bu oranı yakalayabilmiş olması, bu rakamı daha da değerli hale getiriyor. Bununla birlikte ilk defa 3’lü savunmada görev almasına rağmen görevinin gereklerini çabuk kavraması ve özellikle orta sahadaki 4’lünün solunda görev alan hücumcu kanat oyuncusu Lumor’un arkasına sarkan oyunculara hızlıca tedbir alması oyun içi konsantrasyonunu ve top/rakip takibinin ötesinde futbol bilgisinin de farklı görevleri çabuk algılayarak uygulayabilmesini sağlayacak düzeyde olduğunu gösteriyor.

Zayıf Yönleri (uzun pas, kademe)

Bir savunma oyuncusunda bulunması gereken en temel özelliklere sahip olan Vida, rakip forvetlerin yaptığı yoğun pres anlarında (Advocaat Fenerbahçe’si gibi) topu daha çok taca atmayı tercih etmesiyle eksi not alıyor. Uzun paslarla oyun kurma yeteneği yok denecek kadar az olan Vida, bu yönüyle Beşiktaşlılar’a Ersan Gülüm’ü aratabilir.

Savunma arkasına atılan ara toplarda hamle yapma ve kendi markajı dışındaki oyuncuları kontrol etme konusunda da vasatı geçemeyen Vida, adam adama markaj konusunda ise dünya seviyesinde bir stoper.

Sonuç olarak; tarafımıza anlaşmanın sağlandığı iletilen Vida, Beşiktaş kadrosuna çabuk entegre olacak ve hem Şampiyonlar Ligi hem de Süper Lig’de devamlılık sağlayarak verimli olabilecek yüksek tecrübede ve kondisyonda bir oyuncu.

Daha fazlası için Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domagoj Vida Gözlem Raporu

giriş yap

parola sıfırla

Back to
giriş yap