Cimbom’un Listesindeki O İsim (Gözlem Raporu)

Galatasaray'ın ilgilendiği Kwadwo Asamoah'nın gözlem raporu


Kwadwo Asamoah

Doğum Tarihi: 09.12.1988

Boyu:  173 cm

Uyruk:  Gana

Ana mevki: Sol Bek / Orta saha sol / Merkez orta saha

Ayak:Sol

Kariyeri

Kwadwo Asamoah, futbola ülkesi Ganada’da Kaaseman’ın altyapısında başladı ve daha sonra Gana Premier Lig takımlarından Liberty Professionals’da 1 sene oynadı ve burada Avrupa kulüplerinin dikkatini çekerek sezon sonu İsviçre’nin AC Bellinzona takımına transfer oldu. Bellinzona’daki ilk sezon öncesi kampında Torino tarafından beğenilerek kiralık olarak kadrosuna katıldı ancak kiralık olarak gittiği Torino’da sadece altyapı kategorilerinde forma şansı buldu. Yarım dönemlik bu macera onun İtalya Ligi’nde tutunmasını sağladı ve 2008/2009 sezonunda Udinese’ye kiralık olarak geldi. O sezon oynadığı 27 karşılaşmada 2 gol 2 asistlik performans gösterdi. Bu sezonun ardından 1 milyon Euro bonservis bedeli verilerek alındı. 4 sezon Udinese forması giyen Kwadwo Asamoah, Udinese ile 134 resmi karşılaşmada 8 gol 9 asistlik bir performans sergiledi ve 2012’de İtalyan devlerinden Juventus’a 18 milyon Euro bonservis bedeliyle transfer oldu. Juventus ile 130 resmi karşılaşmada  5 gol, 20 asistlik bir performans sergiledi.  Bu karşılaşmaların 88’inde orta sahanın solunda, 18’inde merkez orta sahada ve 24 karşılaşmada da sol bek olarak görev aldı. Gana milli takımında 69 resmi karşılaşmada 4 gol 11 asistlik performans gösterdi.

Oyun Stili ve Güçlü-Zayıf Yönleri

Oyun stiline baktığımız da Asamoah adam geçmeyi seven, kısa paslar ile hücuma ani çıkışlar yapabilen oyunun iki yönünde de yetenekli bir oyuncu olarak tüm futbol severlerin dikkatini çekmiş bir oyuncu.

Güçlü Yönleri: çalışkan, adam eksiltme, kısa pas

Ofansif gücü yüksek, defanstan yaptığı çabuk çıkışlar hücum açısından takımına katkı sağlayan bir oyuncu olan Kwadwo, aynı zamanda defansif anlamda da iili Mücadele ve top kazanma konusunda da başarılı işler sergiliyor. Uzun dönem İtalya’da oynamasının ona kattığı oyun bilgisi ve taktik disiplini de onu kaliteli bir oyuncu yapıyor. Joker diye nitelendirebileceğimiz oyuncular sınıfına giren Kwadwo, sol bek, merkez orta saha ve sol orta saha pozisyonlarında forma giyebiliyor.

Zayıf Yönleri: hava topu, riskli bölgelerde topla oynaması, kilit pas

Boyu sebebiyle hava topu mücadelelerinde başarısız bir performans sergileyen Kwadwo, merkez orta saha oynadığı maçlarda bu açıdan takımı zayıf hale getirebilir. Riskli bölgelerde topla oynamayı, topu ayağında tutmayı seven bir yapıya sahip olan Asamoah, zaman zaman yaptığı top kayıplarıyla takımı açısından tehlikeli pozisyonların verilmesine sebep oluyor. Kısa pas konusunda kaliteli bir performans sergileyen Asamoah, bu performansını kilit pas konusunda ne yazık ki gösteremiyor.

Cimbom’da Ne Yapar?

Türk takımlarının özellikle de Galatasaray’ın transfer gündeminde olan Kwadwo Asamoah Türkiye’de ne yapabilir?

Asamoah hem defansif hem de ofansif anlamda becerikli bir oyuncu. Oyunun her iki yönünü de başarılı bir şekilde oynabilen, sol bekte oynadığında hücumlara verdiği katkı, merkez orta saha ve orta sahanın solunda oynadığı zaman ise çalışkanlığı ve top almaktan korkmayan yapısı ile Süper Lig’de yüksek performans ile katkı sağlayacak kalitede bir oyuncu.

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cimbom’un Listesindeki O İsim (Gözlem Raporu)

giriş yap

parola sıfırla

Back to
giriş yap