Beşiktaş’ın Yeni Transferi Gary Medel Kimdir?

Beşiktaş'ın yeni transferi Gary Medel'in oyununu Doruk İşmen inceledi


Doğum tarihi/Yaş: 3 Ağu 1987 (30)

Uyruğu: Şili

Boyu: 1,71 m

Mevki: Ön Libero / Stoper

Değeri: 12 milyon Euro

PROFİL

12 yaşında ülkesinin Universidad Catolica ekibine katılarak futbol hayatına başlayan Şilili oyuncu, kısa sürede burada gösterdiği azimle genç takım hocası Mario Lepe’nin vasıtası ile as takımla idmanlara çıkmaya başladı. Çıktığı 14 maçta 1 gol ve 3 asist ile oynadı.

29 Temmuz 2009’da Boca Juniors’ın scoutlarının beğenisi sonucunda, Arjantin takımına 2.5 milyon $ satın alma opsiyonlu kiralandı. Medel, Boca’ya transferi için hayallerimin gerçeğe dönüşmesi diyecekti. Ayrıca Juan Roman Riquelme, Martin Palermo ve Sebastian Battaglia ile beraber oynayacağı için de çok heyecanlı olduğunu belirtecekti. Burada 48 maça çıkan Medel, sadece 1 asist ile oynadı. Boca, satın alma opsiyonunu kullanmadığı için eski kulübüne geri döndü ve bir sezon daha burada futbol oynamaya devam etti. 2009-2010 sezonunda 29 maça çıkan Şilili, 9 sarı kart ve 1 kırmızı kart ile Şili Ligi’ni tamamladı.

Boca macerasından ve Universidad Catolica takımına döndükten sonra soluğu İspanya’da alan Gary Medel, 3 milyon €’ya Sevilla’ya transfer oldu. 4,5 yıllık sözleşme imzalayan ön libero, ilk La Liga maçında takımının Racing Santander’e 2-3 mağlup olmasına engel olamadı. 3 sezon boyunca Sevilla’da defansın önü onu emanetti. İspanya’da geçirdiği süre boyunca, 94 maça çıktı, 9 gol ve 3 asist ile oynadı. Maç başına 0,35 sarı kart görmesi ise dikkat çeken özelliğiydi.

11 Ağustos 2013’te ise 13 miyon €’ya Premier League’e Cardiff City’e transfer oldu. İngiliz futboluna alışamayan oyuncu, 35 maça çıksa da skor katkısı olarak yalnızca bir asist yapabildi. Sezon sonunda satış listesine konan Şilili oyuncuyu, İnter 8 milyon €’ya transfer etti.

3 sezon boyunca İnter’de oynayan oyuncu toplam 106 maça çıkıp 1 gol, 6 asist kaydetti. İtalya kariyeri boyunca 32 sarı kart ve 1 kırmızı kart gördü.

U20 takımından beri Şili’yi uluslararası arenada temsil eden Medel, ön liberonun yanı sıra stoper mevkisinde de oynayabilmektedir.

gary medel ile ilgili görsel sonucu

Güçlü Yönleri: (Pas, Top Kapma, Agresiflik, Sezgi, Özgüven, Çalım )

Medel’in hem stoper hem de ön libero oynayabilmesinin en büyük sebebi pas kabiliyeti. Şililinin uzun ve kısa paslarının kumaşı tartışılamayacak seviyede iyi. Oyunu açmak için özellikle anlık pasları oldukça isabetli. Bunun yanı sıra top kapma özelliği de oldukça üst seviyede. Rakip takım kontra atağa çıkarken topu kapıp tekrar hücum ettirebilecek tarzda bir topçu. İkili mücadeleden de topu kapmadan çıkmayan, agresifliğini sahaya yansıtan bir oyuncu. Bir ön liberonun topu kapmak için agresifliği ve top kapma özelliği yetmez, aynı zamanda sezgisi de önemlidir. Gary’nin rakibinin konsantrasyon kaybı yaşadığı anda topa hamle yaparak, takımına kazandırdığı birçok pozisyon bulunmakta. Ek olarak ön libero oynarken oyuncunun ne kadar özgüvenli olduğu görülüyor. Medel, savunmadan ileri seviyeye topu aktarmak için rakip oyuncuları şaşırtacak çalımlar atıyor. Bu da futbolcunun kendine ne kadar güvendiğini gösteriyor.

Zayıf Yönleri: (Hava Topu, Pozisyon Alma, Şut, Özgüven)

1.71 metre boyunda olan Şilili oyuncunun, özellikle stoper oynarken hava toplarındaki etkisizliği göze çarpıyor. Ön libero oynarken de bu dezavantajı hissedilse de stoper mevkisindeki kadar tehlike yaratmıyor. Sonradan savunmanın göbeğine yerleşen Gary Medel, pozisyon alma becerisinde çoğu zaman sıkıntı çekiyor. Ofsaytı bozan ve yanlış pozisyonda kaldığından forvetleri defansın arkasına kaçırabiliyor. Kariyerinin başlarında skora katkı veren bir oyuncu olsa da, giderek şut atma özelliğinin köreldiği hissediliyor. Son olarak, stoper oynarken kendine fazla özgüveninden dolayı, topu çok fazla ayağında tutuyor ve takımının topu kaybetmesine sebep oluyor.
Son sözü söylemek gerekirse, Medel hem stoperde hem de ön liberoda oynayabilen çok yönlü bir oyuncu ve Beşiktaş’a katkı sağlayacağından en ufak bir şüphem yok. Yalnızca İtalya’da çalınmayan fauller, Türkiye’de karta dönüşebilir. Bu yüzden oyuncunun temaslarına dikkat etmesi gerekir.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beşiktaş’ın Yeni Transferi Gary Medel Kimdir?

giriş yap

parola sıfırla

Back to
giriş yap