WNBA’de 2017 Sezonunun Göze Çarpan Pivotları!

İstatistikler ve oynanan maçlar bize ne gibi veriler sunuyor? Temmuz ayının sonuna geldik ve an itibariyle WNBA sezonunun 2,5/4’ü oynanmış durumda. Bu yazıda sizlere WNBA’in an itibariyle en formda beş pivotundan bahsedeceğim.


wnba_logo_detail.gif

İstatistikler ve oynanan maçlar bize ne gibi veriler sunuyor? Temmuz ayının sonuna geldik ve an itibariyle WNBA sezonunun 2,5/4’ü oynanmış durumda. Bu yazıda sizlere WNBA’in an itibariyle en formda beş pivotundan bahsedeceğim.

  • BRITTNEY GRINER – PHOENIX MERCURY

31.9 Dakika

22.3 Sayı

8.2 Ribaund

2.0 Asist

2.5 Blok

 

%57.7 Saha İçi İsabeti

%83.5 Serbest Atış İsabeti

 

Ondan bahsederken işin tekniğine fazla girmek istemiyorum. 2.06 boyunda ve 93 kg ağırlığında bir kadın basketbolcu nadir bulunabileceğinden dolayı (Liz Cambage ve Brittney Griner’dan başka bu fiziksel özelliklere yakın fazla oyuncu bilmiyorum) içeride pozisyon almış rakip uzunlar ve penetre etmekte olan rakip kısalar üzerinde oluşturduğu baskıyla beraber savunmada dominasyonunu iki, üç katına çıkartıyor. Bu ise istatistiklerine 2.5 blok ve 6.1 savunma ribaundu ortalamalarıyla etki ediyor. Çok hızlı ayak bilekleri olmamasına rağmen boyalı alanda hareketli olması ve iyi pozisyon almasıyla savunmada beş sezondur Phoenix Mercury’nin can damarı haline gelmiş bulunmakta. Penny Taylor, Diana Taurasi gibi üreticilerle çalıştığı için işi çok çok daha kolaylaşıyor.

Hücum katkısı olarak baktığımız zaman, geçtiğimiz sezonlara nazaran zirvesini yaşayan bir Griner izliyoruz. Oynadığı her sezon takımının skor anlamında belirli bir yükünü çekiyordu (bu sezona gelene kadar çaylak sezonundaki 12.6 sayı ortalamasından aşağı bir skor performansı yoktu) fakat bu sezon 22.3 sayıyla ligin skor lideri olarak performansına devam etmesiyle bambaşka bir seviyeye çıktı. Geçen sene emekliliğe ayrılan Penny Taylor, tarihin en iyilerinden Diana Taurasi, Danielle Robinson ve Leilani Mitchell gibi üreticilerle çalıştığı için işi çok çok daha kolaylaşıyor. Yanında kendisine yardımcı olamayacak uzunlar olmaması gibi bir şanssızlığı yaşıyor.

 

  • TINA CHARLES – NEW YORK LIBERTY

33.4 Dakika

20.9 Sayı

9.9 Ribaund

2.4 Asist

 

%46.2 Saha İçi İsabeti

%31.7 Üç Sayılık İsabet

%80.4 Serbest Atış İsabeti

Tina Charles, şarkıcı olanını değerlendirmeyeceğim tabii. Mevzubahis, New York Liberty’nin yıldız pivotu Tina Charles. Lütfen az önce bahsettiğim Griner’ın şut isabetlerinin Tina Charles’dan daha iyi olduğunu düşünerek bir önyargı aklınızı çelmesin. Charles daha streç bir beş numara olduğu için genellikle dış şut kullanımı yüksek bir oyuncu ve ikili oyunlarda bu yönde katkılar sağlıyor. Brittney Griner ise skorunu bambaşka bir şekilde ikili oyunların içeriye dönük olanlarından ve sırtı dönük alçak post oyunlarından çıkarıyor. 1 metre 93 santim bir pivot için uygun bir boy olmasına rağmen listedeki diğer pivotlar kadar uzun olmayan Tina, çok etkileyici bir ribaund performansı sergiliyor ve bu da istatistik kağıtlarında skoruyla beraber onu tepelerde tutuyor. Elimde bulunan ilginç bir veriye göre; Tina Charles dış saha maçlarında çok daha istikrarlı çember koruma performansı sergiliyor. Buna ulaşmamı gerektirecek tek şey onu izlediğim maçlar değil elbette, iç saha maçlarında 0.2 blok ortalaması yakalamış fakat deplasmanda bu rakam bir anda 1.4’e fırlıyor.

Hücumda Brittney Griner’dan farklı dedim ama yine de çok benzedikleri bir yön var. Tina’nın da en etkili olduğu yön sırtı dönük hücumlar. Bu nedenle onunla çalışan guardlara kendilerine skor üretmekten başka fazla iş düşmüyor. Hatırı sayılır üçlük isabetini genelde pick and pop oyununa borçlu. Bu seti aşağıya eklediğim videodan görebilirsiniz.

*Dirk Nowitzki eşliğinde pick and pop örnekleri

Zamanında overseas (NBA ve WNBA sezonları dışında) olarak Galatasaray ve Fenerbahçe’de oynamıştı. Oynadığı her takımın en önemli oyuncusu rolünde yer alıyor. Bunu sağlayan olgu da üst düzey hücum katkısı ve kendi skorunu yaratabilen bir uzun olması. Birlikte çalıştığı Kiah Stokes, Kia Vaughn gibi uzunlarla lige daha da değer katıyorlar.

  • SYLVIA FOWLES – MINNESOTA LYNX

30.3 Dakika

20.5 Sayı

9.7 Ribaund

1.6 Asist

1.9 Blok

1.4 Top Çalma

 

%67.5 Saha İçi İsabeti

%78.2 Serbest Atış İsabeti

Bu hanımefendi ise çok daha hırslı ve gaddar bir pivot. WNBA’deki uzun ve kısa oyuncular arasındaki farkı da göze alarak Sylvia Fowles’ın yaptığı bloklara bir açıklama getirebiliriz. Özellikle çok iyi yardım savunmasına gelmesinden sebeple eşleşmesini kaçıran kısalar için derin bir nefes olmaktan çekinmiyor. Elbow bölgesinden itibaren de birebir şeklinde kısaları savunma özelliğine sahip.

Daha önce Galatasaray’da forma giymiş olan Fowles, hücumda Tina veya daha sonra bahsedeceğim Jones ve Dolson kadar varyasyonel (çeşitli) olmasa da sırtı dönük oyunda çok etkili. Ama diğer sırtı dönükçü uzunlardan onu ayıran en önemli farkı ise ayaklarının çok hızlı olması. Hani en başta gaddar dedim ya, çok sert oynamasından dolayı dedim bunu. Highlights videolarında mutlaka rastlarsınız sert bir şekilde sırt darbeleriyle skora ulaştığını. Etrafındaki süperstar dolu takımda kendisine biçilmiş kaftanı en iyi şekilde giyiyor ve bence bu kaftan ona çok yakışıyor.

 

  • JONQUEL JONES – CONNECTICUT SUN

28.3 Dakika

15.6 Sayı

11.2 Ribaund

1.3 Asist

1.3 Blok

 

%53.4 Saha İçi İsabeti

%45.9 Üç Sayılık İsabeti

%82.8 Serbest Atış İsabeti

 

1.98 boyu ve uzun kol-bacak uyumuyla zaten gereksinim olarak iyi bir ribaundçu olması gerekirdi ki o aynı zamanda iyi box-out yapan bir pivot. Jasmine Thomas, Alex Bentley, Alyssa Thomas gibi oyuncularla iyi senkronize olan Jones, ligi domine ederken takımına da kazandırıyor. Connecticut Sun lig lideri ve 2012 sezonundan beri playoff yapamadıklarından dolayı bu onların pek de alışık olduğu bir durum değil! Ayrıca Jones, ikinci sezonunda All-Star yaptı ve aşağıya eklediğim videoda All-Star maçında vurduğu smacı izleyebilirsiniz.

Adı uzun süre Fenerbahçe ile anılan Jonquel Jones, transition hücumlarında çok hızlı hareket ediyor ve kısaların ona çıkardığı acil paslarla koşusunu kesmeden vücudunu koyarak hücumları bitiriyor. Dışarıda çok beklemesi de ona üç sayılık atışlar konusunda gerçek bir şut yaratma fırsatı sağlıyor. Bu onun ne kadar temiz bileklere sahip olduğunu göstermesi için net bir fırsat. EuroLeague’e gelmek gibi bir hamlede bulunursa adından çok söz ettireceği malumun ilanı olarak kalsın burada.

    • STEFANIE DOLSON – CHICAGO SKY

28.6 Dakika

14.3 Sayı

6 Ribaund

2.3 Asist

1.1 Blok

 

%55.2 Saha İçi İsabeti

%39.6 Üç Sayılık İsabeti

%85.7 Serbest Atış İsabeti

 

Geçtiğimiz dönemlerde Ivory Latta gibi oyuncularla beraber ülkemizde Edirne Belediyespor’da oynamış ve sıkıntılı ayrılmış olan Stefanie Dolson, değerlendireceğimiz son uzun. Savunması çok şaşaalı olmamasına rağmen kabul edilebilir, bunu anlatan nitelikte 1.1 blok istatistiği mevcut.

Hücumda ise çok güzel bahsedebileceğimiz bir pivot olduğundan dolayı bu paragraf diğerinden biraz daha uzun olacak, izninizle. Adımlamaları ağır fiziğine rağmen çok kuvvetli, bu da onun ne kadar zekice oynadığını belgeleyen bir durum. Saha görüşünün çok güvenilir olması beni çok heyecanlandıran bir durum. Listemin son sırasında fakat hücumunu izlerken beni en keyiflendiren uzun olduğunu söyleyebilirim. Bilmiyorum, belki de Connecticut University çıkışlı çoğu oyuncuyu çok sevmemden kaynaklanıyordur. Bu sezon bireysel zirvesini yaşıyor ve bu onu overseas sezonu için takımların radarında çok önemli bir yere sabitleyecek. Vücudunu kullanılabilecek en iyi şekilde kullanmasının yanı sıra, Allie Quigley ve Courtney Vandersloot gibi üst düzey saha yöneticileriyle beraber iyi bir üçlü oluşturmaları izleyenlerine keyif veriyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WNBA’de 2017 Sezonunun Göze Çarpan Pivotları!

giriş yap

Captcha!

parola sıfırla

Back to
giriş yap
Choose A Format
Gif
GIF format

Send this to a friend