Son Ribaundun Üzerinden Otuz Yıl Geçti – ’87 Eurobasket

Yunanistan'ın Sovyetler'i yıkıma uğratmasının üzerinden geçen otuz yılın şerefine o efsanevi turnuvayı Semih Altınbaş inceledi


Sovyetler Birliği, Mihail Gorbaçov’un istifasıyla mı dağıldı, yoksa Valery Goborov’un Argyris Kambouris’e maçın bitimine dört saniye kala verdiği ribaundla mı?

Turnuvadan 14 yıl sonra doğdum, Galis ve ’87 Yunanistan’ı zamanında izleyemediğim için kendimi şanssız hissetmekle beraber, en azından maç kayıtlarını izlemek gibi bir şansa sahip olduğum için kendimi avutuyorum.

Sovyetler Birliği’ni yirmiye yakın uluslararası turnuvada çalıştıran efsane koç Alexander Gomelsky’nin (Tanımıyorsanız; EuroLeague Yılın Koçu Ödülü’ne ismi verilen koç) uzunlarla çalışmak üzerine ilkeleri her daim Sovyet basketbolunda önemli yer taşımıştır. Der ki: “Onları sahadaki savaşa hazırlamanız gerekir.”

Sabonis’in oynamadığı ve takımın birinci uzununun Vladimir Tkachenko olduğu bir turnuva. İş burada Gomelsky ve meşhur ilkelerine düşüyor. Goborov ve Tkachenko’yu bu savaşa hazırlamak. Tkachenko, 2,20 boyunda ve son derece kuvvet yüklü bir oyuncu. Karşılarında Panagiotis Fasoulas ve Argyris Kambouris var. Tkachenko’nun oluşturacağı dominasyonu tahmin etmişsinizdir değil mi? Üstüne üstlük orta mesafeden kullandığı şutuyla Marciulionis’e sıkışık anlarda yardımcı oluyor. O kadroda Sabonis olsaydı ne olurdu? Bir şey olmasına gerek yok çünkü o takım Sabonis gibi bir eksikliğe rağmen grubunu beş galibiyetle süpürge gibi birinci sırada kapatmış zaten. Gerçi takıma Sabas’ın eklendiği bir sene sonra oynanan Yaz Olimpiyatları’nda ABD ve Yugoslavya’yı mağlup ederek altın madalyaya ulaşan bir ekipti Sovyetler. Ama sonuçta 1987’de de yine baskın bir takımdı.

Tkachenko ve Fasoulas ribaund mücadelesinde

Sürprizi yapması gereken ekip Yunanistan oluyor burada. Aynı gruptan Yugoslavya ve İspanya ile birlikte üç galibiyet alarak dördüncü sırada çıkan Yunanistan’dan bahsediyoruz. Ev sahibi ve çapraz eşleşmede karşı grubu yok eden İtalya ile çeyrek final maçına çıkmışlardı. İtalya’dan galibiyet koparması bile sürpriz olan bir takım Drazen Petrovic, Vlade Divac, Dino Radja’lı ikincil süper güç olan ve bir önceki turda Polonya’ya karşı buldukları 37 sayılık farkla galip gelen Yugoslavları iki kere yeniyor bir turnuvada. Üstelik bu maçların birisi yarı final maçıydı.

Soldan sağa Yunanistan ilk beşi: Giannakis, Galis, Fasoulas, Kambouris, Christodoulou

Joventut’lu Jordi Villacampa ve Juan Antonio San Epifanio, nam-ı diğer “Epi” gibi efsanevi oyunculara sahip İspanya’ya bozgun yaşatan Sovyetler, finalde Galis önderliğinde yarattıkları mucizelerden değil bir köşe yazısı, film yazılacak Yunanistan milli takımıyla karşılaşıyor. Galis, turnuvada 37 sayı ortalamayla oynamış, Sovyetler maç başına 100 sayı barajını aşmış, çarşı pazar karışık. Bütün maçların oynandığı ve daha sonradan Spanoulis, Printezis gibi oyuncuların efsane maçlarına ev sahipliği yapacak Barış ve Dostluk Salonu’nda toplanan Yunan taraftarların heyecanları yüzlerinden okunuyor. Belli mi olur? İşin sonunda ilk Avrupa şampiyonluğu var. Takımın diğer guardı Giannakis kenarda bulunduğu sürece kalp krizi geçirecekmişçesine saha içine müdahalelerde bulunuyor.

Giannakis’in sahaya girişi

Bu maçtan on yıl sonra dünyaya gelen kızı Mariella Fasoula’nın otuz yıl içinde Eurobasket Kadınlar’da ülkesini temsil edeceğinden veya yirmi yıl sonra Pire Belediye Başkanı olacağından tabii ki de bihaber olarak Tkachenko’ya karşı mücadele veren ve turnuvanın en iyi beşine MVP Galis ile birlikte seçilecek olan Panagiotis Fasoulas, bu Yunanistan’ın ilk şampiyonluk hikayesi. Bir dahaki ise tam 18 yıl sonra gelecekti. Bu turnuvanın özelliği ise, Yunanistan’ın karma milletlerden seçilen iki süper güce karşı sırasıyla iki turda mağlubiyet yaşatması.

Panagiotis ve Mariella Fasoula

Günün sonunda Khryapa ve Kambouris’in kazandırdığı şampiyonluklardan yola çıkarak yine Tennesse’nin efsanevi koçu Pat Summitt’in sözüne geliyoruz: “Hücum biletleri sattırır, savunma maçları kazandırır, ribaundlar şampiyonlukları kazandırır.”

Eurobasket 1987 Final maçının kaydı: https://www.youtube.com/watch?v=nFqxgnaR5n8

Son olarak, eklemeyi unuttuğum veya gözden kaçırdığım bir şey varsa affola.

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Ribaundun Üzerinden Otuz Yıl Geçti – ’87 Eurobasket

giriş yap

Captcha!

parola sıfırla

Back to
giriş yap
Choose A Format
Gif
GIF format

Send this to a friend