Ön Bakış | Eurobasket 2017 Finali

foobas Basket analist ekibi olarak turnuvanın finaline dair anahtar soruları cevapladık, MVP ve en iyi beşlerimizi seçtik


31 Ağustos’ta başlayan turnuva, bu akşam 21:30’da Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanacak Slovenya – Sırbistan finaliyle sona eriyor. foobas Basket analist ekibi olarak final öncesi maça ve turnuvaya dair soruları cevapladık.

1) Hangisi daha ilgi çekici hikayeye sahip; finale kadar dünya ve olimpiyat ikincisi kadrosunun yarısından fazlası eksikken gelen Sırbistan mı, ilk Eurobasket madalyasına Dragic, Doncic, Anthony Randolph gibi bir çekirdekle ulaşan Slovenya mı?

Alperen Doğan: Slovenya için Dragic efsanesinin son, Doncic efsanesinin ilk turnuvası. İkisini beraber ve üst seviyede izleme şansına sahip olduğumuz tek turnuva. Net Slovenya.

Semih Altınbaş: Slovenya. Benim nezdimde Sırbistan’ın yine Bogdan önderliğinde nerelere geleceği, neler yapacağı falan malumdu zaten de, Slovenya’ya sürpriz gözüyle bakıyordum.

Uğur Yılmaz: Sırbistan’ın Teodosic, Jokic, Bjelica, Kalinic, Nedovic, Raduljica, Simonovic eksikken yine finale kadar gelmesi belki daha etkileyici olsa da, Slovenya’nın Dragic, Doncic ve Anthony Randolph çekirdeğiyle final yapması yıllar sonra bile “Kariyerleri açısından ne garip ve başarılı bir üçlüydü” dedirtecek ilgi çekicilikte. Slovenya.

2) İki taraf için de maçın kazanılmasını belirleyecek faktörler nelerdir?

Alperen Doğan: Tempo kontrolü. İki takımın da özelliği tempoyu belirleyici takım oldukları maçları mükemmel geçmeleri. Rusya öyle değil mesela. Slovenya yay gerisinden kayan her forvete vaktinde pas indirirse akar. Sırbistan guardlarına ikiye bir pozisyon sayısını arttırırsa akar. İlk beş dakikada seyir kendini belli eder ama küçük farkla favorim Slovenya.

Semih Altınbaş: Maçın kazanılmasını Sırbistan adına belirleyecek olan etkenler ikinci çeyrekte Slovenya’yı sıkı bir tam saha savunmasıyla hataya zorlamak ve ortayı hızlı geçmemeleri adına bazı önlemler almak. Buna hücumsal anlamda artı olarak Lucic, Jovic, Bircevic, Kuzmic gibi yan parçaların skora edeceği katkıdan bahsedebiliriz. Slovenya adına kilit nokta ise Bogdanovic – Marjanovic savunması. Vidmar, Gasol’lere karşı performansını yinelerse Doncic ve Dragic’in de iyi performanslarını göze alarak daha rahat bir maç olur diyorum.

Uğur Yılmaz: Sırbistan’da Jovic’in sakatlığı sonrası Dragic ve Doncic’in savunmasında maç planlarını 40 dakikaya yaymaları kilit faktör. Rusya maçında Shved’e hazırladıkları savunma planını ilk 20 dakikadan sonra terk etmişlerdi. Aynı lükse sahip olmayacaklar. Öte yandan faul çizgisine gitmeyi sürdürüp, yarı finalden daha iyi faul atmalılar. Ribaundlarda üstün olmalarını bekliyorum ama kanımca favori olmadıkları maçta bunun ezici bir üstünlük olması gerekebilir. Vidmar’ı faul problemine sürükleyerek pota altı kontrolünü ele geçirmeleri lazım. Slovenya ise favori ancak Boban Marjanovic’in hücum gücünü kesmek için Dragic ve Doncic ile tepe pick and roll’ünde onun savunma zaafından yararlanmaları, turnuva boyu yaptıkları gibi topu iyi çevirerek şutörleri bulmaları ve transition’dan sayı bulmaya devam etmeleri gerekiyor. Kısaların savunma ribaundu katkısı önemli.

3) Finale kadarki performanslara bakarak turnuva MVP ve en iyi beş adayınız?

Alperen Doğan: Benim için MVP uzak ara Shved. Neredeyse yönlendiric garanti eli olmayan takımı final eşiğine getirdi. Turnuvanın en iyi beşi de Goran Dragic – Alexey Shved – Bogdan Bogdanovic – Lauri Markkanen – Boban Marjanovic. Marjanovic, tamamen oyuna etkisi üzerinden.

Semih Altınbaş: MVP, Shved bence de. En iyi beş de Goran Dragic – Alexey Shved – Bogdan Bogdanovic – Luka Doncic – Lauri Markkanen.

Uğur Yılmaz: MVP için benim adayım Dragic olacak. Sırbistan kazanır ve Bogdanovic müthiş oynarsa ödül ona gidebilir ama aksi takdirde Dragic’in almasını bekliyorum ve doğru da buluyorum. En iyi beşe ise Goran Dragic – Alexey Shved – Bogdan Bogdanovic – Lauri Markkanen – Kristaps Porzingis diyeceğim.

Daha fazlası için Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz.Like it? Share with your friends!

0

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ön Bakış | Eurobasket 2017 Finali

giriş yap

parola sıfırla

Back to
giriş yap