Analiz | Sırbistan 92 – 82 Letonya

Eurobasket 2017'de 12 dev adamın da bulunduğu D grubundaki Sırbistan - Letonya maçının analizini Alperen Doğan yaptı


Eurobasket 2017 heyecanı başladı. Basketbolseverlerin merak ve heyecanla beklediği turnuvanın ikinci gününde, İstanbul ayağının merakla beklenen karşılaşmasında Sırbistan ile Letonya karşı karşıya geldi. Turnuva boyunca ekip olarak sürdüreceğimiz maç analizlerimize küçük bir nefesle başlayalım ve grubun kağıt üzerinde en iddialı iki takımının kapışmasını inceleyelim.

Letonya, Sırbistan karşısında maça uzunlarını perdeden çıkan kısayı takip ettirerek başladı. Bogdan ve Jovic temelli oynanan ikili oyunlara karşı özellikle Porzingis’le kısa şutlarını bozan Letonya karşısında Sırbistan, hücum ribaundlarıyla pozisyon üstünlüğü kurdu ve kısalarının hareket alanı kısıtlandığı için Macvan ve Kuzmic’in bire birlerini kullanmak istedi. İkisi de Porzingis’i itemediği ve Porzingis kendi eşleşmesine top gelmediğinde dahi mükemmel yardımlarla hücumları bozduğu için Sırbistan uzun süre ritim bulamadı. Bu dakikalarda Bertans’ın toplu-topsuz perde çıkışlarından bulduğu skorlar ve Porzee’nin şut tehdidiyle açtığı alanı kullanan Letonya, çeyreğin son bölümüne ilerlerken 22-10’u yakalamayı başardı. Bu dakikada maçın momentumunu değiştiren olay Boban Marjanovic’in oyuna girişi oldu.

Kuzmic’in şut sokamadığı, Macvan’ın sırtı dönük oynayamadığı, Stimac’ın her pozisyonda Porzingis’in müthiş yardımlarına takıldığı ortamda Marjanovic’in oyuna girişi, çok önemli bir fiziksel üstünlük kazandırdı Sırbistan’a. Eşleşebilecek oyuncu olmadığı için Boban’ı Porzee ile savunmak zorunda kalan Letonya, yıldızının boyalı alan çevresinden çıkamaması sebebiyle rakip kısalar üzerindeki dominant baskısını da kaybetti ve başta Bogdanovic olmak üzere birçok oyuncuya hareket alanı açıldı. Sırplar bu dönemi iyi kullanarak Bogdan-Boban eksenli oyunuyla farkı kapattı ve üstünlüğü de eline geçirdi. Strelnieks’in topa baskı karşısında pasif duruma düştüğü, Dairis’in bir nebze geri çekildiği anlarda topun büyük oranda Porzingis’in elinde patlamasıyla pas akışkanlığını kaybeden Letonya, onun ve Davis Bertans’ın çıkardığı ekstra basketler ve Timma’nın da katkısıyla devreye önde girmeyi başardı.

İkinci yarıda yıpranan Porzingis’in üzerindeki yükü hafifletmek ve takım olarak maça dahil olabilmek adına kısalarını daha aktif kullanmayı tercih eden Bagatskis, Kuzmic ve Macvan’ın mükemmel yardım savunmalarıyla karşı karşıya kaldı. Strelnieks’in devre başında bulduğu basketin ardından 3-4 pozisyonu yanlış okuması ve takımın kötü tercihlere kalması sonucu skor farkını elde etme şansı yakalayan Sırbistan, yine ilk yarıda yıpranan ve 4. faulünü alan Porzingis’in yukarıda daha nadir ikili oyun karşılaması sayesinde kısaları için atış pozisyonları buldu ve Guduric, Milosavljevic ve Bogdanovic’in etkinlik göstermesiyle skoru elinde tuttu. Peiners’in çember çevresine toplu-topsuz koşularıyla bulduğu skorlar Letonya için alan açma opsiyonu tanısa da Bagatskis’in bu bölümde hem Porzingis hem de Timma için fiziksel üstünlüklerini kullanabilecekleri hiçbir pozisyon hazırlamaması hücumu kısırlaştırdı. Sırpların topa yön verebilecek tek oyuncuya kaldığı beşlere karşı arttırmaya çalıştığı tempoyu şuursuz bir erken yerleşim çabasıyla hiç etmesi de Letonya’nın üstünlüğü yeniden ele geçirmesini engelledi.

Sırplarda sahada yer alan bir numara kim olursa olsun birinci önceliği topa baskıya odaklanmak olarak belirlenmiş. Skor ve delicilik yükü daha çok 2-3 numaralara baktı. Maçı mükemmel oynayan ve her daim güvenilir bir el olan Bogdanovic bu iş için bir numaralı opsiyon elbette. Attığı 30 sayı ve hemen her çeyrekte olduğu gibi maç sonunda da ortaya koyduğu performans galibiyet için çok belirleyici oldu. Bununla beraber, Bogdan’ın son kez oyuna girişi esnasında yakaladıkları 4 sayılık diferansı savunma sertliğini artırarak muhafaza ettiler ve maçı kazanmayı başardılar.

Letonya için bu maç birçok açıdan tahmin edilenden büyük bir sınavdı. Potansiyelli ve yetenekli bir oyuncu grubunun ciddi iddiayla geldiği ilk turnuva ve açılışında önemli bir ekole karşı verilen sınav. Timma’yı kenara koyarsak, Letonya’nın önümüzdeki yıllar için muhtemel bayrak adamları Bertanslar ve Porzingis bu sınavdan geçti. Staff için ise çok eksik kalınan bir 40 dakika oldu. Boban’ın size’ı ile eşleşememek anlaşılabilecek bir husus lakin hücumda Boban ve Stimac’ın ayaklarının zaafiyetini yeterince kullanamamak ciddi bir problem. Porzingis ve Timma’nın fiziki üstünlük sağladığı eşleşmelerin yeterince kullanılmaması, seri yenilen dakikalarda savunmada ve hücumda opsiyon değişikliklerinde çok geç kalınması düşündürücü. Bununla beraber, oyuncu havuzu kıyasında olmasa da Eurobasket kadrolarını ele aldığımızda Letonya’nın Sırbistan’dan küçük bir kademe daha potansiyelli olduğunu düşünüyorum. Yarından itibaren küçük ama belirleyici detaylarda daha başarılı kararlar alan bir staff ile turnuvanın ilk 8’inde yer alacaklarını neredeyse garanti görüyorum. Sonrası eşleşmelere ve bugüne nazaran ileri gidip gitmediklerine bağlı olacak.

Sahne şimdi milli takımımızın. Rusya maçı öncesi grubumuzun kağıt üzerindeki en güçlü iki ekibinin maksimum konsantrasyonla sunabileceklerini görmek bizim için önemli bir avantaj. Temennimiz tabi ki her iki ekibi de devirmek lakin haznelerinde barındırdıkları potansiyelin bizim çok üstümüzde olduğu da bir gerçek. Turnuvadaki kaderimiz açısından Rusya maçı hem kazanıp kazanmama çizgisinde hem de oynanan basketbol ışığında çok önemli. Milli takımımızın maç analizinde görüşmek üzere.

Daha fazlası için Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Analiz | Sırbistan 92 – 82 Letonya

giriş yap

parola sıfırla

Back to
giriş yap