Analiz | Rusya 79 – 87 Sırbistan

Sırbistan'ın finale çıkışını ve Rusya maçının analizini Uğur Yılmaz yazdı


Eurobasket 2017’nin 2. yarı finalinde Sırbistan, Rusya’yı 87-79 yenerek finalde Slovenya’nın rakibi oldu. Geçen yılki Olimpiyat oyunlarında grup maçlarında Avustralya’ya mağlup olduktan sonra yarı finalde olağanüstü bir basketbolla Avustralya’yı farklı geçip gümüş madalyayı kazanan takımın en az yarısı bu turnuvada olmasa da aynı DNA ile grup aşamasında Rusya’ya mağlup olduktan sonra yarı finalde galibiyeti aldılar.

Maçın öncesinde de iki takımın yüksek tempo hücumlarının (Rusya için görece yüksek tempo bu, yarı sahada set tempoları yüksek olsa da maç içinde özellikle düşük tempolu takımlarla karşılaştıklarında Sırbistan gibi yüksek bir tempoda oynamadılar.) motorlarının Alexey Shved ve Bogdan Bogdanovic olduğunu biliyorduk. Bu oyuncuların yarattıklarının dışında hangi takım hücumda rol oyuncularından katkı alırsa maçı kazanacak pozisyona gelecekti. Rusya turnuva boyunca bu katkısını Timofey Mozgov’un içerideki istikrarlı performansı ve maç içi çıkardığı o gün ekstra katkı veren oyuncular (Khvostov, Kulagin, vb.) ile sağladı. Üç sayı gerisinden isabetli nişancılarını saymıyorum çünkü şutörlere pozisyon hazırlayan Shved dinlendiğinde Rusya şutörlerine aynı pozisyonları hazırlayamıyordu. Sırbistan ise pivot rotasyonundaki size’ı, hücum ribaund gücü ve uzun olsun kısa olsun Rusya’ya kıyasla Bogdanovic kenardayken topla biraz daha bir şeyler üretebilen, en azından hazırlanmış setlerle başkalarına pozisyon hazırlayabilen oyuncularıyla Bogdan Bogdanovic dışı hücum katkısını sağlıyordu.

İlk yarıda 15 dakikayı geride bırakırken Sırbistan 16 sayılık bir üstünlük yakaladı ve Shved’in ekmeğini yediği pick and roll’lerde Shved’in kullandığı alanları bol yardım getirerek, boş alanları daraltarak Shved’e ikili sıkıştırma getirmeden de Rusya şutörlerini deneyip, Shved’in skor yükünü Rusya’nın elinden aldılar. Nitekim bu bölümde Rusya şutörlerinin de çemberi dövmesi ve boş şutu atmaya tedirgin olmalarıyla Sırbistan 15 dakikada sadece 26 sayı yemiş oldu. Hücumda ise Bogdanovic’in istikrarlı performansına Boban Marjanovic’in her hook’u soktuğu ve savunulamadığı; üstüne de cut eden oyunculara servis yaptığı sekansların girmesi Sırbistan’ın farkı iyice açmasına neden oldu.

Ancak Rusya ikinci yarıya daha konsantre girdi ve koç Bazarevich soyunma odasında ne dediyse şutörler daha özgüvenli hareket etmeye başladı ve farkı azaltan seriler yakaladılar. Shved savunmasında Sırbistan’ın maç planından uzaklaşıp, Shved’in turnuva boyunca müthiş yüzdelerle soktuğu pull-up şutlarına önlem almayarak riske etmesi ve Rus şutörlerinin performans artırmasıyla Rusya farkı farklı serilerle azalttı. Rusya her seri yakalayıp farkı azalttığında ise Sırbistan’ın acil durum çekici olan Bogdan Bogdanovic kritik basketler sağladı takımına. İkinci yarının genel seyri böyle gitse de Sırbistan’ın ilk yarıdaki savunma planının düşmesi, finalde turnuvanın en iyi hücum eden takımlarından Slovenya ile karşılaşacaklarını düşününce pek umut verici değil. Topla bütün hücumu yaratabilen iki oyuncusu olan bir takımla karşılaşacaklar bu kez, bir oyuncu yerine. Ayrıca Rusya’nın Boban Marjanovic’in hücum katkısını sindirmek için onu tepe pick and roll’lerine koyup, pick and roll savunması zaafından yararlanma hamlesine karşılık Boban’ı geride bırakıp, Shved’in penetre kanallarına farklı oyunculardan yardımlarla çözüm bulan Sırbistan’ın hamlesi, Slovenya karşısında işe yaramayacaktır. Zira bunun çözümü için Rus oyuncular Boban’ın arkasından topsuz cut yapmasa da Sloven rol oyuncuları nispeten çembere topsuz cut etmeyi seviyor. Öte yandan Boban’ın hücum gücüne sahip olmasa da Kuzmic de bol katkı veren bir oyuncu ve eleme turunda müthiş oynayan Vidmar’ı pasifize etmek için daha bol süre vermek gerekebilir.

Finalde Sırbistan’ın işi kolay olmayacak. Jovic bir sakatlık geçirerek maçı terk etti, finale hazır olacak mı, şüpheli. Slovenya’nın şutörlerini durdurmak için savunma rotasyonlarının eforlu ve ölçülü, Dragic’in geçiş hücumu sayılarına engel olmak için geriye çabuk koşan bir takım olmaları gerekecek. Slovenya favori gibi görünse de Sırbistan’ın kupaya olan rotası, savunma planlarını Rusya maçı gibi ilk 20 dakika değil 40 dakikaya yayıp, hücumda Bogdanovic’e destek olacak oyuncu(lar) çıkartmalarından geçecek. Ribaundlarda da yine üstünlük kurmalarını bekliyorum ancak yarı finalden daha iyi faul atmaları o kupa için şart. Dünya ve Olimpiyat ikincisi olan takımın yarısından fazlası eksik olsa da Sırbistan büyük bir performansla finale kadar geldi. Turnuvanın en iyi basketbolunu oynayan takımla karşılaşacaklar. Maçın önizlemesini de foobas Basket ekibi olarak bu hafta sonu hazırlayacağız.

Daha fazlası için Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Analiz | Rusya 79 – 87 Sırbistan

giriş yap

parola sıfırla

Back to
giriş yap