Arda Turan’ın Futbol Hayatını Etkileyen 8 Olay


       1. Arda’nın Doğuşu

Galatasaray 2006-2007 sezonuna öyle ahım şahım transferlerle başlamamış, geçen seneki kadroyu koruyarak sezon açılışı yapmıştı. İlk resmi maç da Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme maçıydı. Mlada Boleslav ile nice devleri tir tir titreten Ali Sami Yen’de karşılaşacaktı. Kapalı kutu tanımı, tamı tamına uymaktaydı Çek takımına. Cimbom’da o dönemde bütün umutlar Sasa İlic, Hakan Şükür, Ümit Karan ve Hasan Şaş gibi isimlerdeyken o maçta Arda Turan isimli 18 yaşında bir çocuk çıkıyordu ilk on bire. Eric Gerets hazırlık maçlarının verdiği yetkiye dayanarak, Hasan Şaş yerine Arda’yı başlatacaktı ve o da Gerets’in güvenini boşa çıkarmadı. O ilk maçta 2 gol, 1 asist yaptı. Maçın sonunda tabelada Galatasaray 5- 2 Mleda Boleslav yazacaktı ve bu galibiyetin baş mimarı da umut beklenen oyunculardan biri değil, 18 yaşında Bayrampaşalı bir çocuktu.

 

      2. Sinema Kapama

Kimilerine göre 18 yaşındaki o masum çocuk, kazanılan başarılar, kupalar ve paralarla çok değişti. 2009 yılında 10 numarayı üstüne geçirdi ve pazu bandını koluna taktı. Dedik ya parayla çok değişti diye, Arda Turan’ın 2010 senesinde yaptığı bir acemilik, ”görgüsüzlük” olarak Türk medyasının gündemine düştü. Medyatik sevgilisi Sinem Kobal ile “Romantik Komedi”’ adlı kendisinin oynadığı filmi izlemek için sinema salonunu kapattığı ortaya çıktı ve bütün magazin bülteni bu haberle çalkalandı.


      3.   Pembe Forma’ya Küfür

Galatasaray Yönetimi, 2009-2010 sezonunda çok konuşulan mor formanın ardından 2010-2011 sezonunda pembe formayı alternatif olarak belirledi. Mor forma gibi bu forma da çok konuşuldu tabii. Bayrampaşa’dan çıkan Galatasaray taraftarı 23 yaşındaki Arda Turan’ın da formaya edeceği küfür, spor medyasının gündemine oturacaktı. Sezon öncesi idmanında kameralara yakalanan Arda, “Her sene bir o… rengi” diyerek formayı tanımladı ve bu görüntüler medyada geniş yankı buldu.

           4. Arda Çekip Gidiyor

Yıllar geçtikçe ve Arda Turan ismi büyüdükçe, genç Arda daha çok medyanın diline düşmeye başladı. 2011-2012 sezonuna girerke Yönetim, Trabzonspor’dan Arda’nın yakın arkadaşı Selçuk İnan’ı transfer etmiş ve oyuncusunu memnun etmeye çalışmış olsa da başaramamıştı. Arda artık Türk medyasından uzakta bir hayat geçirmek istiyordu. Birçok talibi vardı. Arda, İspanyol devi Atletico Madrid’e 13 Milyon € bonservis bedeliyle transfer olarak hem Galatasaray’ın hem bir Türk futbolcunun en fazla bonservis bedeli ödenen futbolcusu olmuştu. Bayrampaşalı Arda, burada uzun yıllar geçirecek ve azimle taşı delen Diego Simeone ile kendini daha da geliştirecekti.

       5. Ayakkabı Skandalı

Türkiye’deki kadar gündemde olmasa da İspanyol basınında da kendine yer bulan Arda, 2015-2016 sezonunda Barcelona’ya karşı oynanan maçta hakemin hatalı kararından dolayı adeta delirip yan hakemin üzerine ayakkabısını fırlattı. Hakem raporu sayesinde ucuz kurtuldu.

 

 

       6. Barça Macerası

Simeone ile kendini daha da geliştiren oyuncu, 6 Temmuz 2015’te Barcelona’nın yolunu tutacaktı. Arda burada oyunu geliştirip merkez orta saha mevkine doğru bir geçiş gösterdi, yaratıcı oyuncu kimliğini kazandı. Ancak dedikodular bitmiyordu. Barcelona’nın 34 milyon Euro ödeme yapması, THY ve Beko’nun Barcelona sponsorluğuna, reklama bağlandı. Arda’nın başarısına Türkiye firmalarının sponsorluğu gölge düşürmüştü. Arda’nın çok az şans bulması da bu iddiaları doğrular nitelikteydi.

      7. Uçak Krizi

EURO 2016’da prim krizi medyaya yansımasından ötürü milli futbolcular bazı gazetecilere tepkiliydi. Bunların arasında Bilal Meşe isimli gazeteci de bulunuyordu. Milli takım, 5 Haziran 2017 Makedonya maçı sonrası özel uçakla İtalya’ya gidiyordu ve uçağa Fatih Terim’in izniyle gazeteciler de alınmıştı. Arda uçağa bindiğinde gördüğü manzarayla şok olmuştu. Bilal Meşe de orada bulunuyordu. Ağza alınmayacak laflar edip gazetecinin boğazına sarıldı. Gazeteciler ve futbolcular ikiliyi zor ayırdı.

     8. Yolun Sonu

Arda milli takımla birçok başarıya imza atsa da son yaptığı olayla hem halkın gözünde hem de kendi gözünde düşmüş olacak ki, bir basın toplantısı düzenleyerek bulunduğu durumu açıklamak istemişti. Basın toplantısının başında gazeteciler salonu terk ederek Arda’yı protesto etti. Yaptığı hareketten pişman olmadığını dile getiren Turan, kendini kuş tüyü gibi hissettiğini söyleyerek milli takımı bıraktığını açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arda Turan’ın Futbol Hayatını Etkileyen 8 Olay

giriş yap

parola sıfırla

Back to
giriş yap